Η μέρα της κρίσης για το Παγκόσμιο Κύπελλο Τοξοβολίας πλησιάζει. Αυτό το Σαββατοκύριακο, οι κορυφαίοι τοξότες και τοξότριες που προκρίθηκαν μέσα από μια διαδικασία τεσσάρων φάσεων (Shanghai, Antalya, Salt Lake, Berlin) θα αναμετρηθούν στην Σαμψούντα της Τουρκίας για τον πολυπόθητο τίτλο στο ολυμπιακό και το σύνθετο τόξο.

Τρεις από τους κατόχους των τίτλων (Kim Woojin-recurve ανδρών, Braden Gellenthien-compound ανδρών και Sara Lopez-compound γυναικών) θα έχουν την ευκαιρία να τους υπερασπιστούν ξανά ενώ στο recurve γυναικών θα έχουμε σίγουρα νέα κυπελλούχο αφού η Ki Bo Bae δεν θα βρίσκεται εκεί.

Οι αθλητές που έχουν προκριθεί ανά κατηγορία είναι:

(σε παρένθεση η τρέχουσα θέση στην παγκόσμια κατάταξη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΑΝΔΡΩΝ

  1. Steve Wijler (1) – Ολλανδία Netherlands
  2. Lee Woo Seok (2) – Ν.Κορέα Korea, Republic of
  3. Kim Woojin (3) – Ν.Κορέα Korea, Republic of
  4. Mauro Nespoli (4) – Ιταλία Italy
  5. Mete Gazoz (6) – Τουρκία Turkey
  6. Brady Ellison (7) – ΗΠΑ United States
  7. Taylor Worth (14) – Αυστραλία Australia
  8. Fatih Bozlar (78) – Τουρκία Turkey

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Chang Hye Jin (1) –  Ν.Κορέα Korea, Republic of
  2. Ksenia Perova (2) – Ρωσία Russian Federation
  3. Tan Ya-Ting (3) – Ταϊπέι 
  4. Lee Eun Gyeong (4) –  Ν.Κορέα Korea, Republic of
  5. Lisa Unruh (5) – Γερμανία Germany
  6. Deepika Kumari (8) – Ινδία India
  7. Lei Chien-Ying (9) – Ταϊπέι
  8. Yasemin Anagoz (11) – Τουρκία Turkey

 

ΣΥΝΘΕΤΟ ΤΟΞΟ ΑΝΔΡΩΝ

  1. Mike Schloesser (1) – Ολλανδία Netherlands
  2. Stephan Hansen (2) – Δανία Denmark
  3. Braden Gellenthien (3) – ΗΠΑ United States
  4. Abhishek Verma (5) – Ινδία India
  5. Kris Schaff (6) – ΗΠΑ United States
  6. Pierre-Julien Deloche (7) – Γαλλία France
  7. Kim Jongho (8) –  Ν.Κορέα Korea, Republic of
  8. Demir Elmaagacli (12) – Τουρκία Turkey

 

ΣΥΝΘΕΤΟ ΤΟΞΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Yesim Bostan (1) – Τουρκία Turkey
  2. Sara Lopez (2) – Κολομβία Colombia
  3. Sophie Dodemont (3) – Γαλλία France
  4. So Chaewon (5) –  Ν.Κορέα Korea, Republic of
  5. Chen Yi-Hsuan (7) – Ταϊπέι
  6. Linda Ochoa-Anderson (9) – Μεξικό Mexico
  7. Marcella Tonioli (11) – Ιταλία Italy
  8. Gizem Elmaagacli (32) – Τουρκία Turkey

 

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο West Park Exhibition Arena της Σαμψούντας με τους τελικούς του compound το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου και του recurve την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου.

 

Πηγή:

https://worldarchery.org/news/163473/beginners-guide-samsun-2018-hyundai-archery-world-cup-final

Κοινοποιήστε: